Musikunderhållning på Vänna gård
Information
Säsongspremiär på Vänna Gård – avslutningskonsert för folk- och rootsresidenset
Söndag 31 maj 2026
Kl. 15:00
Vi är väldigt glada att få bjuda in till vår allra första konsert för säsongen på Vänna Gård – och dessutom på självaste mors dag! ❤️🌿
Under nästan en vecka bor och arbetar musikerna Stina Huldén och Olov “Klyv-Olle” Lindroth här på gården med ett konstnärligt residens fyllt av skapande, utforskande och nya musikaliska idéer.
På söndagen får vi tillsammans uppleva musiken precis där den nyss tagit form – i nära möte med platsen, naturen och publiken.
Det blir folkmusik med öppna dörrar mot jazz, improvisation och nya ljudvärldar, framfört med saxofoner, tramporgel, piano och elektroniska inslag. Musik skapad här och nu, i vackra norra Dalslands lugn och grönska.
Kvällen inleds av Mikael Magnusson från Lysekil – en varm och närvarande rootsartist som nyligen släppte sin debutskiva producerad av Ted Russell Kamp i Los Angeles.
Ta med mamma, en vän eller bara dig själv och åk ut till oss för en kväll med levande musik, vårkväll på landet, god fika och fin stämning.
Perfekt mors dag-present och ett väldigt fint sätt att inleda sommaren tillsammans.✨
Leve kultur i Dalsland!
🚪 Ladudörrarna öppnar 15.00
🎶 Musiken startar 16.00
🎟️ Fri entré
☕ Fika finns till försäljning
📍 Vänna Gård
Residenset genomförs av Kulturförvaltningen Västra Götalandsregionen i samarbete med Vänna Gård, Bengtsfors kommun, Studieförbundet Vuxenskolan och Rootsy Music.
Startdatum:
2026-05-31
Tid:
16:00 - 16:30
Antal tillfällen:
1
Veckodag:
Sön
Lediga platser:
Arrangemangsnr:
108306
Kostnadsfri