Nora kammarmusik festival 2026
Information
Expecto Patronum - Filmmusik En konsert med Unerlandsorkestern är ett möte med fem klassiska blåsinstrument. Åkerby herrgård Nora Klockan 19
Medverkande:
Agata Tucholka – flöjt
Adam Skogh – trumpet
Max Ljung – klarinett
Erik Rönér – valthorn
Olivia Brisvall Rydqvist – fagott
Gruppen bildades 2017 och alla fem medlemmar är klassiskt utbildade musiker via högre musikutbildningar.
Underlandsorkestern är en kvintett som specialiserat sig på filmmusik
som de presenterar i konsertprogrammet Expecto Patronum.
”Vår erfarenhet visar att just filmmusik har en unik förmåga att locka en ny och yngre publik till kammarmusiken.
Många som kanske inte vanligtvis går på klassiska konserter känner en stark koppling till musiken från filmens värld,och genom denna igenkänningsfaktor skapas en naturlig ingång till kammarmusiken.
Vi har sett hur vårt koncept inte bara engagerar en bredare publik utan väcker också nyfikenhet för blåsinstrument och den klassiska musiktraditionen i stort.
Med det sagt är Expecto Patronum ingen barnföreställning, utan en konsertupplevelse för alla åldrar.
Kombinationen av välkänd musik, nedslag i filmernas berättelser och ett lärorikt opretentiöst framförande
gör konserten tillgänglig och underhållande, samtidigt som den håller en hög konstnärlig nivå.
Musiken som framförs under konserten Expecto Patronum kommer
bland annat från Star Wars, Harry Potter och Sagan om Ringen-trilogin.
Instrumentens olika röster och stora klangrikedom gör kvintetten perfekt som
miniatyrformat för dessa pampiga orkesterverk kända från bioduken.”
Mer information: www.underlandsorkestern8.webnode.se
Biljetter:https://www.norakammarmusikfestival.nu/underlandsorkestern-2026/
Startdatum:
2026-06-13
Tid:
19:00 - 20:30
Antal tillfällen:
1
Veckodag:
Lör
Lediga platser:
Arrangemangsnr:
58285
250 SEK
Anmälan
Se informationstext.