Teaterkurs med mål föreställning

Tre personer syns som silhuetter framför ett rött draperi, mitt i en scenframställning.

Information

För dig som vill prova på att spela teater. Vi dyker ner i teaterns värld genom improvisationsövningar, gestaltningar och olika kroppsövningar. Vi utvecklar vi vår verktygslåda och våra sinnen. I slutet av terminen presenterar vi det vi jobbat med inför inbjudna nära och kära.

Kursinnehåll och mål

Vi tränar på improvisationsövningar och gestaltningar samt formerna för att utveckla ditt sätt att improvisera karaktärer och situationer. Vi spelar med och mot varandra i scener med flera karaktärer och även monologer.

Förkunskap

Denna kurs riktar sig till alla som älskar teater, oavsett förkunskaper.

Kursledare

Alaà Rashid är en väletablerad skådespelare, sångare och teaterpedagog med en bred internationell bakgrund. Sedan 2013 är han knuten till Teater Jalada, Sveriges enda teatergrupp specialiserad på flerspråkiga föreställningar för barn och unga, där han medverkar som skådespelare, sångare, musiker, dramapedagog, tekniker och producent. Han har medverkat i flera större uppsättningar bl.a. på Malmö opera och Helsingborgs stadsteater.

Startdatum:

2026-02-25

Tid:

18:30 - 20:45

Antal tillfällen:

8

Veckodag:

Ons

Lediga platser:

Arrangemangsnr:

301626

Plats:

Studieförbundet Vuxenskolan, Grynbodgatan 20, 21133 Malmö

1 695 SEK

Har du några frågor?

Kontakta SV Malmö