Italien - en resa i tid och rum

Florens katedral, Duomo di Firenze, med sin stora kupol och stadens tak i förgrunden vid solnedgång.

Information

Skulle du vilja lära dig om det italienska levnadssättet och varför kulturen och människan är så viktig?
Vi pratar om och försöker förstå varför Italien är ett så eftertraktat land för oss nordbor.
Vi går tillbaka i tiden och stannar upp vid viktiga historiska ögonblick som präglat folkkynnet.
Det blir också en djupdykning bland Florens trånga, myllrande gator, en massa musik, mat och introduktion till det vackra språket.

Kursinnehåll

Under 8 träffar pratar vi om historiska händelser, Florens och Toscana, kulturen och språket, maten och vinet.

Förkunskaper

Inga förkunskaper krävs.

Material

Ledaren använder eget material.
Inget krav att köpa språkbok.

Kursledare

Lena Gustafsson.
Lena är född och uppvuxen i Påskallavik men har de senaste 30 åren bott i Italien, närmare bestämt i Toscana och Veneto. Lena är lärare och har bland annat jobbat med konst, musik och litteratur, både i Sverige och i Italien.

Bra att veta

Du får en kallelse/faktura till kursen ca. 1 vecka före kursstart, där finns all praktisk information. Vi kontaktar dig om något ändras. Vi reserverar oss för att ställa in eller skjuta fram kurser med för få anmälda deltagare.
Din anmälan är bindande. Läs mer om våra anmälningsvillkor här

Varmt välkommen med din anmälan!

Startdatum:

2026-02-11

Tid:

18:00 - 19:30

Antal tillfällen:

8

Veckodag:

Ons

Lediga platser:

Arrangemangsnr:

57349

Plats:

SV Oskarshamn, Biogränd 1, 57230 Oskarshamn

995 SEK

Har du några frågor?

Kontakta SV Kalmar län