Modern dans & jazzdans, vuxna nybörjare

En kvinna med långt blont hår poserar i en dansställning på stenar vid en sjö, omgiven av vatten och skog.

Information

Modern dans och jazzdans är en kurs som kombinerar den moderna dansens fria och flytande rörelser med jazzdansens skarpa uttryck och stort portion utstrålning.

Den här nybörjarkursen hålls under sex tillfällen långa kurs är perfekt för dig som är nybörjare och vill upptäcka glädjen i dansens värld.

Under kursen kommer du att lära dig grundläggande tekniker inom både modern dans och jazzdans. Vi fokuserar på kroppens rörlighet, rytm och kreativitet, vilket ger dig möjlighet att uttrycka dig på ett personligt sätt.

Varje tillfälle börjar med en uppvärmning följt av teknikövningar och koreografi som anpassas för nybörjare.

Förkunskaper

Ingen tidigare erfarenhet krävs.

Målgrupp

Vuxna.

Anmälan

Sista anmälningsdag är den 7 oktober, kursen startar vid minst sex anmälda deltagare.
Vid avanmälan till anmäld kurs, nära start och utan giltig orsak, debiteras en avgift. Mer information finns att läsa vid "Anmälningsvillkor" längst ner på den här sidan.

Har du frågor?

Kontakta Saga Kihlstedt, saga.kihlstedt@sv.se, 0570-710 881.

Varmt välkommen!

Startdatum:

2026-10-15

Tid:

17:40 - 18:50

Antal tillfällen:

6

Veckodag:

Tors

Lediga platser:

Arrangemangsnr:

63152

Plats:

Kyrkeruds Folkhögskola, 67291 Årjäng

Visa på karta

Kostnadsfri

Har du några frågor?

Kontakta SV Värmland