Tjejgrupp - för dig i åk 9 och uppåt som lever med autism
Information
Är du tjej i årskurs 7 eller äldre och vill träffa andra som har liknande erfarenheter som du? Autism Örebro län och SV Örebro län arrangerar tjejgrupp för dig med autism.
I den här gruppen skapar vi en frizon från vardagens press och möts i en miljö där du kan vara helt dig själv. Tillsammans med en kvinnlig ledare pratar vi om allt som hör livet till, från kompisar, skola och stress till kärlek, nära relationer och hur man stärker sin självkänsla. Det är helt och hållet gruppen som styr vad vi pratar om och samtalen formas utifrån vad ni känner att ni vill och behöver ta upp just då.
Det finns inga krav på att du måste prestera, du deltar alltid på dina egna villkor. Det är till exempel helt okej att bara sitta med och lyssna om det känns bäst för dig. Välkommen till en trygg och skön gemenskap där vi utgår från era behov, stöttar varandra och har roligt ihop.
Datum och praktiskt information
Startdatum: 8 oktober kl. 17.00–19.30. Höstens datum 8/10, 22/10, 5/11, 19/11 och 3/12. Under träffarna bjuds det på fika.
Anmälan
Anmäl dig via hemsida eller telefon 019-611 94 80. Anmäl dig senast 1 oktober.
Vi för det tillsammans!
Gruppen arrangeras av Autism Örebro län och SV Örebro län.
#faore
Startdatum:
2026-10-08
Tid:
17:00 - 19:30
Antal tillfällen:
8
Veckodag:
Tors
Lediga platser:
Arrangemangsnr:
58495
Kostnadsfri