Trädgårdsresa till Värmland

Information
2 juli är det dags för föreningens höjdpunkt. I år går resan till Värmland och Alsters herrgård utanför Karlstad.
Vi startar kl 7.30 och hemma senast kl 19.30.
Pris
Resan kostar 550 kr inkl lunch för medlemmar.
Redan nu kan du anmäla en vän som inte är medlem, kostnad 750:-.
Anmälan sker senast tisdag 10 juni
Anmälan
I din anmälan skriver du om vilket lunchalternativ du önskar och om du har några matintoleranser, så att lunchen kan anpassas efter behov, samt om du är medlem. Anmälan är bindande.
Om Alsters Herrgård
På Alsters herrgård föddes Gustaf Fröding 1860. Vi kommer att kunna titta på herrgårdens park och en gemensamhetsodling som startats upp där.
Det finns en herrgårdsbutik med bl a mat från Värmland och en slöjd- och hantverksbutik.
Lunch
Lunchen består av nattbakad fläskkarré med timjansås, äpplemos, stekt potatis och sallad (gluten- och laktosfri).
Vegetariskt alternativ: Pasta med zucchini, aubergine och paprika i mustig tomatsås toppad med grana padano.
Bordsvatten och kaffe till båda rätterna.
Villa Solvik
Efter lunchen går vi ca 500 meter till en 10.000 kvm spännande privat trädgård, Villa Solvik.
Med naturen som vägledande förebild vill ägarna skapa en njutbar trädgård för både sig själva, växter, djur, insekter och mikroorganismer, en trädgård som ger både mat och njutning. De utgår från de förutsättningar som finns och söker inspiration och kunskap från andra trädgårdar och kunskapskällor och provar i sin trädgård. Här finns olika komposter för att för att få en bra jord som lever, dammar för regnvatten och ankor, perenna rabatter med blommor och olika gräs, två köksträdgårdar, "matskogar" med fruktträd, bärbuskar, jordgubbar och myntor samt växthus. De ser trädgården som ett självförsörjande ekosystem där den biologiska mångfalden såväl ovan som under jordytan bidrar till dess styrka.
Alsters kyrka
På hemresan passar vi på att besöka Alsters kyrka, en röd korskyrka i trä från 1696.
Praktiskt
Hållpunkter får du senare när du anmält dig.
Har du frågor om resan - kontakta Ann Egnell, tel: 070-661 98 09
Välkommen!
Resefixarna Agneta, Ann, Ewa, Kajsa och Sibi
Startdatum:
Ej fastställt
Tid:
Antal tillfällen:
1
Veckodag:
Ons
Arrangemangsnr:
62686
Plats:
Leksand
750 SEK
Inget datum eller startdatum passerat
Anmäl intresse för att deltagande eller önskemål om framtida datum. Ange önskemål i meddelande vid bokning