Beredskapsodling: Fyll matförrådet för vardag och kris, Älmhult
Information
Kursinnehåll
Vad gör du när det inte finns tillräckligt med mat i affären och riset i krislådan är slut? I tider av osäkerhet är det viktigt att ha kunskapen och färdigheterna för att kunna försörja sig själv med viss mat. Beredskapsodling kan vara svaret på denna utmaning och vara avgörande för din mattrygghet.
Kursplan
Vi delar tips, erfarenheter och idéer om vad, hur och när man odlar för att bli mer oberoende av hur kriser kan påverka tillgången av mat – oavsett om du är nybörjare eller erfaren odlare. Tillsammans lär vi oss smart planering, årstidsanpassad odling och hur man ser till att ha mat året runt.
Studiematerial
Våra samtal utgår från boken "Beredskapsodling: Fyll matförrådet för vardag och kris" av Johanna Hjärtfors samt tillhörande studieplan
Cirkelledare
Elisabeth Lindén, Älmhults Trädgårdsförening, leder samtalen
Bra att veta
Vi träffas varannan vecka
Det är gratis att vara med, men den här cirkeln är för dig som är, eller vill bli, medlem i Älmhults Trädgårdsförening. Vi planerar att träffas varannan tisdag.
Cirkeln arrangeras i samarbete med
Älmhults Trädgårdsförening
Startdatum:
2026-10-06
Tid:
17:30 - 20:00
Antal tillfällen:
5
Veckodag:
Tis
Lediga platser:
Arrangemangsnr:
47176
Kostnadsfri