Föreläsning - Sionism och murar, panelsamtal om vägval
Information
Föreläsning - Sionism och murar, panelsamtal om vägval
18.00 Ordf FN-föreningen Karl-Göran Sundvall hälsar välkomna och presenterar moderator och paneldeltagare, vilka som arrangerar eventet samt förhållningsregler (säkerhetsbestämmelser för lokalen mm)
18.15 Överlämnar ordet till moderator Stefan Edman, och panelsamtal med:
Tomas Andersson, författare
En av författarna till “I skuggan av muren”. Tomas Andersson och Stefano Foconi är författare och har under 20 års tid kontinuerligt rest tillsammans i Mellanöstern och har skrivit flera uppmärksammade böcker i ämnet. Ingen annan del av världen väcker så starka känslor som Israel/Palestina. Alla har en åsikt. De politiska analyserna avlöser varandra. Varför har Israels och Palestinas makthavare så svårt att nå en hållbar lösning? "Mellanöstern går inte att förstå", säger många - utan grund. Kanske är det politiska landskapet mer komplext, men inte mer komplicerat.
Anders Carlberg, författare .
Författare till “Sionismens vägskäl”. Som författare och skribent i Judisk Krönika och dagspress är Anders Carlberg aktiv i debatten om Israel-Palestina och sionism sedan början av 1980-talet. I sin förra bok När lojaliteten prövas (2013) skildrade han Israels demokratiska utmaningar med utgångspunkt från universella värderingar, men också i förhållande till en identifikation med det judiska folket och dess prövningar. Vad väckte den judiska nationalkänslan i en tid av assimilation, sekularisering och modernisering?
Ej föranmälan.
I samarbete med Uddevalla FN-förening, Bohusläns Museum, Studieförbundet Vuxenskolan
Startdatum:
2026-09-02
Tid:
18:00 - 20:00
Antal tillfällen:
1
Veckodag:
Ons
Lediga platser:
Arrangemangsnr:
109448
Kostnadsfri