Franska A2, lätt konversation

Två personer sitter med ryggen mot kameran och tittar mot Eiffeltornet i Paris.

Information

På denna kurs ligger tyngdpunkten på det elementära språkliga och grammatiska momentet.

Kursinnehåll och mål

Här arbetar vi med färdigheter som läsa, höra, tala och skriva. Vi lär oss glosor, läser och översätter texter, övar grammatik, skriver övningar och bygger upp vårt ordförråd. Målet med kursen är att du ska kunna tala om dig själva, dina  intressen, beskriva olika vardagssituationer som till exempel att gå och handla och beställa mat samt uttrycka en åsikt och skriva enklare mejl.

Förkunskap

Denna kurs vänder sig till dig som har läst franska i sex terminer (120 timmar) eller motsvarande kunskaper i franska.

Kursledare

Anne kommer från Frankrike. Ett land som Frankrike har ett rikt kulturutbud, en fantastiks historia. Inte att förglömma mat, konst, musik och litteratur. Hos oss håller Anne i allt från nybörjarkurser till konversationskurser. Som ledare och tolk har hon många års erfarenhet att arbeta med människor. I hennes utbildning ingår tre års ämnesmetodiska och pedagogiska studier på Universitetet Sorbonne i Paris.

Kurslitteratur

Franska 2 av Gunilla Ericsson och Agnet Rehder. Vi använder oss också av kursledarens egna material.

Startdatum:

2025-09-17

Tid:

17:30 - 19:00

Antal tillfällen:

10

Veckodag:

Ons

Lediga platser:

Arrangemangsnr:

300786

Plats:

Studieförbundet Vuxenskolan, Grynbodgatan 20, 21133 Malmö

1 795 SEK

Fullbokat! Anmäl dig till en reservplats

Det är tyvärr fullbokat just nu men du kan anmäla dig som reserv och får då ett meddelande från SV om det blir en plats ledig

Har du några frågor?

Kontakta SV Malmö