Intresseanmälan: Gemenskapsodling

Flera personer planterar växter tillsammans i en trädgård utomhus en solig dag.

Information

Kursinnehåll

Vi planerar att starta en gemenskapsodling på vår kolonilott och du får gärna vara med!

Tanken är att tillsammans odla grönsaker, örter och blommor på en gemensam del av lotten. Vi delar på kunskap, arbetsinsats och skörd och skapar en trevlig mötesplats i området och lär oss mer om odling.

Du behöver inte ha någon tidigare erfarenhet av odling. Alla är varmt välkomna att vara med. Vi kommer gemensamt bestämma vad vi odlar, hur ofta vi ska träffas och vad vi vill lära oss mer av.

Vill du vara med?
Skicka in en intresseanmälan genom att trycka på "Anmäl dig". Det är inte bindande, utan hjälper oss bara att se hur många som vill vara med.
Vid tillräckligt intresse planerar vi ett första möte där vi tillsammans kan diskutera idéer och planera odlingen.

Kursplan


Vi bestämmer tillsammans hur ofta vi vill träffas.

Studiematerial


Det finns massor av spännande böcker och studiematerial i ämnet. Vi bestämmer gemensamt inriktningen på cirkeln.

Cirkelledare


Vi kommer att behöva en cirkelledare till gruppen som ansvarar för närvaron bland annat. Kanske är det du?

Bra att veta


Vid tillräckligt många anmälningar kommer jag att kalla till ett första möte där vi bestämmer tillsammans hur upplägget kommer se ut.

Anmälningsinformation


Vid frågor kontakta Lisa Formare på 0707341184 eller lisa.formare@sv.se

Startdatum:

Ej fastställt

Tid:

Tid ej fastställt

Antal tillfällen:

10

Veckodag:

Arrangemangsnr:

204319

Plats:

Kolonin, Ellingevägen 22, 24138 Eslöv

Kostnadsfri

Inget datum eller startdatum passerat

Anmäl intresse för att deltagande eller önskemål om framtida datum. Ange önskemål i meddelande vid bokning

Hitta hit

Har du några frågor?

Kontakta SV Skåneland