- När jag började på min tjänst här 2008 fanns det en regional arbetsgrupp i Västra Götaland som jobbade med lättläst och jag började arbeta i den med en gång.
Hon började fundera på om inte SV, som på den tiden delade ut ett annat litteraturpris, också borde uppmärksamma lättläst-genren. Hon pratade med Kjell Stjernholm, tidigare verksamhetsutvecklare hos SV och även den som i samarbete med SV drog igång den prisbelönta Moomsteatern i Malmö.
- Kjell lyssnade när jag förklarade hur jag tänkte och tände också på idén. Vi bollade lite tankar och idéer och sedan tog han det vidare. På den vägen är det, berättar Anna Anteryd.
Varför var ett pris i lättläst viktigt för dig?
- Jag tycker att det arbetet vi inom SV gör för funktionsrätt är jätteviktigt, det har jag alltid tyckt. Och det är också en demokratifråga.
- Det krävs många bitar för att bli en del av samhället och en av dem är att man ska kunna få den här skönlitterära upplevelsen. Att få sjunka ner i en bra bok eller få den uppläst i högläsning, säger Anna Anteryd.
Har lättläst fått ett uppsving sedan 2008 när du började på SV?
- Jag kan svara både ja och nej på det. Det är färre personer som arbetar med frågan, men det är trots allt fler som känner till genren. Men jag ser ju också tyvärr att det blir färre och färre läsombud ute på boenden och även en stor okunskap om vad lättläst är. Många tror fortfarande att det handlar om barnböcker. Så det finns fortfarande en hel del kvar att göra, avslutar Anna Anteryd.