Anhöriggrupper

Är du anhörig, närstående, personal eller bara intresserad av att få kunskap och vill lära dig mer om en viss sjukdom eller funktionsnedsättning? Då är du välkommen att vara med i våra samtalsgrupper. Genom att träffa andra i samma situation kan du få större trygghet och stöd från andra. Gruppen avger tystnadslöfte. Vi skapar passande grupper efter era önskemål och efterfrågan i flera av Jönköpings län kommuner. Kontakta oss för att få veta mer.


Sävsjö

Sävsjö kommuns anhörigstöd anordnar anhöriggrupper och studiecirklar efter behov och önskemål.

Kontakta: SV Madeleine Sjöstrand 070-431 39 18, madeleine.sjostrand@sv.se  eller kommunens anhörigsamordnare Elina Roos 0382-154 93, elina.roos@savsjo.se

Vetlanda

Vetlanda kommuns anhörigstöd anordnar anhöriggrupper och studiecirklar efter behov och önskemål.

Kontakta: SV Madeleine Sjöstrand 070-431 39 18, madeleine.sjostrand@sv.se eller kommunens anhörigkonsulent Emma Croona: 0383-976 60, emma.croona@vetlanda.se

Värnamo

Värnamo kommuns anhörigstöd anordnar anhöriggrupper och studiecirklar efter behov och önskemål.

Kontakta: SV Madeleine Sjöstrand 070-431 39 18, madeleine.sjostrand@sv.se  eller kommunens anhörigsamordnare Anna Tillberg, 0370-37 77 82, anna.m.tillberg@varnamo.se

Gislaved

Gislaved kommuns anhörigstöd anordnar anhöriggrupper och studiecirklar efter behov och önskemål.

Kontakta: SV Madeleine Sjöstrand 070-431 39 18, madeleine.sjostrand@sv.se eller kommunens anhörigkonsulent, Clara Edvardsson, 0371 - 810 72, Clara.Edvardsson@gislaved.se

Skillingaryd/Vaggeryd

Skillingaryd/ Vaggeryd kommuns anhörigstöd anordnar anhöriggrupper och studiecirklar efter behov och önskemål.

Kontakta: SV Madeleine Sjöstrand 070-431 39 18, madeleine.sjostrand@sv.se  eller kommunens aktivitets och anhörigsamordnare Anita Jonsson, 0370-67 85 88, anita.jonsson@vaggeryd.se

Aneby & Eksjö

Kontakta: Cecilia Nelson 0720-79 68 25, cecilia.nelson@sv.se

Tranås 

Kontakta: SV Cecilia Nelson 0720-79 68 25, cecilia.nelson@sv.se eller kommunens anhörigstödjare Christina Görling, 0140-68 159, christina.gorling@tranas.se

Nässjö

Kontakta: Madeleine Svärd, 070-431 39 36, madeleine.svard@sv.se

Jönköping, Habo & Mullsjö

Kontakta: Carin Lätth, 070-431 39 45, carin.latth@sv.se