Buggkurs - För nybörjare och erfarna dansare varje torsdag

En grupp människor dansar tillsammans i ett rum med dämpad belysning.

Information

Varmt välkommen på höstens buggkurser i IOGT-lokalen på Kullgatan. Vi startar kl 18:30 varje torsdag from den 28:e Augusti. Första träffen 28/8 kör vi avrostningsdans med framflytt i Vetlanda Folkets Park. Resterande träffar är i IOGT-NTO:s lokal på Kullgatan.
Därefter ser danskvällarna upplagda enligt följande: Bugg, steg 2 kl 18:30-19:30. Nybörjarfox kl 19:45-20:30. Kvällarna avslutas med fridans.

Instruktörer för kursen är Veronica Arvidsson och Kent Svahn som är aktiva i Vetlanda Dansklubb.
Den 25/9 och 23/10 är det danskvällar. Dvs färre instruktioner och mer dans.

Bra att veta

Var: IOGT-lokalen i Vetlanda (Första träffen, den 28 Aug är i Folkets park, övriga träffar på IOGT-NTO)
När: Varje torsdag med start den 28 Augusti kl 18:30
Hur: Drop in - anmälan på plats, kostnad 70:-/gång. (100:- för icke medlem i Vetlanda Dansklubb)
Vi avslutar höstterminen med smörgåstårta och trevlig gemenskap. Sista danstillfället är den 20/11.

Alla är välkomna!

Frågor

Kontakta Tina Andréasson, Verksamhetsutvecklare, 0383-755180, tina.andreasson@sv.se

SV:s kurser och verksamhet utgår ifrån studiecirkelns pedagogik. I studiecirkeln förenas lärande och personlig utveckling, samtidigt som vi ger plats för grundläggande demokratiska värderingar. Grunden är det egna intresset och den fria viljan. Hela gruppen, ledaren och deltagarna, bidrar med sin kunskap, sin nyfikenhet, sina erfarenheter och frågor för att påverka studiecirkelns inriktning och innehåll.

Startdatum:

2025-08-28

Tid:

18:30 - 21:30

Antal tillfällen:

13

Veckodag:

Tors

Arrangemangsnr:

103100

Plats:

Folkets Park Vetlanda, N Esplnaden 28 , 57431 Vetlanda

70 SEK

Anmälan

Se informationstext.

Har du några frågor?

Kontakta SV Jönköpings län