Biodling för nybörjare - Måndagar i Växjö

En biodlare i skyddskläder inspekterar en bikupa och borstar bort bin från en ram med honungskaka.

Information

Kursinnehåll

Denna kurs riktar sig till dig som vill lära dig grunderna för att bli biodlare. Att vara biodlare är både roligt och lärorikt. Det är lätt att bli fascinerad av de flitiga binas samspel med naturen. Livet i bikupan, där bina har olika uppgifter under sin levnad, växlar med årstiderna.

Kursplan

Vi följer biodlaråret med allt vad det innebär och målet är att de deltagare som vill skaffar sig ett eget bisamhälle under cirkelns gång. Du får bland annat tips och råd om biskötsel, utrustning, kläder och om olika metoder. Kursen består av 10 träffar, start 18 februari 2027.

Studiematerial

Boken "Mina första år som biodlare" samt arbetsboken för deltagare är inkluderat i deltagaravgiften.

Cirkelledare

Ledare från Växjöortens biodlareförening.

Bra att veta

Efter denna cirkel finns möjlighet att delta i Biodling Fortsättning.

Anmälningsinformation

Vi skickar dig en kallelse/faktura före kursstart. Anmälan är bindande, för mer info se Studieförbundet Vuxenskolans villkor.

Cirkeln arrangeras i samarbete med

Cirkeln genomförs av Växjöortens biodlareförening i samverkan med Studieförbundet Vuxenskolan.

Startdatum:

2027-02-15

Tid:

18:30 - 21:00

Antal tillfällen:

10

Veckodag:

Mån

Lediga platser:

Arrangemangsnr:

47816

Plats:

SV Växjö, Blockvägen 8, 35245 Växjö

Visa på karta

1 500 SEK

Har du några frågor?

Kontakta SV Kronoberg