Dialogmöte kring vargen i Falköping

En grå varg står i en skogsmiljö och tittar rakt mot kameran.

Information

Kursinnehåll

Genom våra dialoger har vi sett hur samtal kan ge en mer nyanserad bild av en komplex fråga - inte bara kring vargar
och andra rovdjur, utan också i relationer mellan grannar och lokalsamhället. Ett samtal ger mer djup än en enkät, eftersom det sällan handlar om att bara vara " för" eller "emot ".
Vi vill därmed bjuda in dej till en kväll där du kan dela med av dina tankar, ställa frågor och framföra det du tycker är viktigt för dem som utformar policy och fattar beslut. Vi har kontakt med beslutfattare på kommunal, regional, nationell och EU-nivå. Inspel samlas in från grupper i flera delar av landet - både där det nyligen funnits vargar och där de finns i dag.

Kursplan

 Tisdagen den 28 oktober kl. 18.00 i Vuxenskolans lokaler i Falköping. Att man träffas vid dialogmötet för att sedan övergå i en studiecirkeln vid årsskiftet

Studiematerial

Dialogmötes innehåll och deltagarna inlägg.

Cirkelledare

Bernard le Roux

Bra att veta

Vi håller en god samtalston och vi bjuder på kaffe och macka.

Anmälningsinformation

Välkommen med din anmälan till Studieförbundet Vuxenskolan, Helena Holmberg, 070-855 30 13 eller sv.se/skaraborg, Arr nr 53025

Cirkeln arrangeras i samarbete med

Projektet Rovdjursdialogen från Världsnaturfonden

Startdatum:

2025-10-28

Tid:

18:00 - 20:30

Antal tillfällen:

1

Veckodag:

Tis

Arrangemangsnr:

53025

Plats:

SV Falköping, Grönelundsgatan 4, 52138 Falköping

Kostnadsfri

Hitta hit

Har du några frågor?

Kontakta SV Skaraborg