Park Yoga i Badhusparken i Nybro
Information
Park Yoga Lunchtid vid 5 tillfällen under sensommaren
Du som är student, arbetssökande, sjukskriven, deltidsarbetande eller föräldraledig går på yogan kostnadsfritt, men anmälan kräv
Kursinnehåll
Övningar för kropp och själ. Det kommer bli balansövningar och avslappningsövningar. Visa övningar är stärkande och andra är stretchande. Lugn yoga som passar alla kroppar
Förr i tiden kom det folk från när och fjärran för att "dricka brunn". Det skulle vara väldigt hälsofrämjande. Numera vet vi att hålla i gång kroppen är en investering i sin egen kropp. Så varmt välkommen att hänga med!
Förkunskaper
Inga förkunskaper behövs.
Material
Ta med dig yogamatta eller liggunderlag eller en handduk. Vi utövar yogan barfota med gräset som underlag där du lägger din matta.
Det finns ett fåtal mattor att låna
Kurslokal
Platsen vi ska vara på är Badhus parken, Bakom Sporthallen. Du kommer se en grön stor Beachflagga och förhoppningsvis fullt med folk med sina mattor.
Kursledare
Camilla Henriksson är utbildad Yoga ledare och håller kurser på ex Öland under sommaren men även varje torsdag i sin hembygd Förlösa
Bra att veta
Din anmälan är bindande. Du får en kallelse/faktura till kursen ca. 1 vecka före kursstart, där finns all praktisk information. Vi kontaktar dig om något ändras. Vi reserverar oss för att ställa in eller skjuta fram kurser med för få anmälda deltagare. Kostnad för material ingår ej i avgiften om inget annat anges.
Frågor?
perta.sundin@sv.se
070452530
Varmt välkommen med din anmälan!
Startdatum:
2026-08-18
Tid:
12:10 - 12:50
Antal tillfällen:
5
Veckodag:
Tis
Lediga platser:
Arrangemangsnr:
59865
Kostnadsfri