Växtfärgning

Färgglada tygstycken hänger utomhus mellan träd, med vikta tyger i mitten.

Information

Workshopen är för dig som vill lära dig grunderna i att växtfärga textil för att kunna experimentera dig fram med olika färger och mönster. I alla tider har människan färgat med naturliga pigment.

Kursen är en del av Hantverksfestivalen i Fågelsjö 18–22 juli 2026.



Innehåll

Under två dagar samlar vi växter i Fågelsjö, förbereder färgbad, växtfärgar och skapar mönster på tyg av olika kvaliteter. Vi använder tekniken bundledye med bland annat växter från Fågelsjö tex lupin, men även traditionella pigment som krapp och cochenille.


Vi går igenom hur man behandlar/betar tygerna för att få färgen att fästa på materialet, provar också på olika tekniker såsom bundledye, dipdye och shibori för att skapa effekter och mönster. Vi experimenterar med hur ph-värdet påverkar färgningen med surt respektive basiskt. Under arbetets gång finns möjlighet att reflektera och samtala kring hållbarhet.


Växtfärgning är en spännande process där man inte alltid vet hur resultatet blir vilket också är dess stora tjusning. Det är roligt att experimentera med färg, syftet med workshopen är att du ska få kunskaper för att kunna fortsätta experimentera på egen hand. På slutet av kursen så experimenterar vi med efterbad och överfärgningar som kan ge spännande färgresultat.


Material

Ljusa mindre textilier i siden, ull, bomull och lin eller mindre klädesplagg i naturmaterial.

Ha på dig oömma kläder för att färga i.


Om ledaren

Ylva Sahlström är textilkonstnär och kostymör utbildad på Tromsø Kunstakademiet, Konstfack, Nyckelviksskolan och Sätergläntan. Instagram: @ylva_sahlstrom


Bra att veta

En liten extra kostnad tillkommer för material, tygprover i bland annat siden och bomull, samt för inköpt färgmaterial.


Om hantverksfestivalen

Hantverksfestivalen arrangeras i Fågelsjö 18–22 juli 2026.


Du sätter själv ihop ditt festivalprogram genom att boka in dig på de kurser, workshops och föreläsningar du vill delta i.

Om hantverksfestivalen

Hantverksfestivalen arrangeras i Fågelsjö 18–22 juli 2026.

Du sätter själv ihop ditt festivalprogram genom att boka in dig på de kurser, workshops och föreläsningar du vill delta i.


Alla aktiviteter

Läs mer och se alla aktiviteter på hantverksfestivalens webbsida


Boende i Fågelsjö

  • Plats för husvagn/husbil finns att hyra i Fågelsjö
  • Det finns även möjlighet att boka sovplats på vandrarhemmet eller i stuga.
  • Boende betalas separat.

Boka boende på stf.se


Matpaket

Finns att beställa i förväg. Mer information kommer


Arrangörer

  • Studieförbundet Vuxenskolan Gävleborg
  • Gästrike/Hälsinge Hemslöjdsförbund
  • Fågelsjö Hembygdsförening


Anmälningsvillkor

Länk till information om SV:s anmälningsvillkor


Ibland hamnar e-post från oss i skräpposten. Om du inte fått någon information 14 dagar före kursstart, hör av dig till oss!


#hantverksfestivalfagelsjo2026

Startdatum:

2026-07-18

Tid:

10:00 - 16:00

Antal tillfällen:

3

Veckodag:

Lör Sön

Lediga platser:

Arrangemangsnr:

95841

Plats:

Fågelsjö gammelgård, Fågelsjö Gryssjövägen 1, 82050 Los

2 500 SEK

Hitta hit

Har du några frågor?

Kontakta SV Gävleborg