Virkcirkel - vi utvecklas tillsammans
Information
Här samlas vi kring ett intresse för virkning. Du kan vara nybörjare eller erfaren. I den här gruppen delar vi kunskaper, idéer och inspiration med varandra under ett par timmars virkning under tisdagskvällar i höst i Vuxenskolans lokaler centralt i Mönsterås.
Upplägg
Det här är en studiecirkel utan arvoderad ledare. Ledarskapet ligger i gruppen som tillsammans söker den kunskap man vill ha. Var och en jobbar utifrån sina egna kunskaper och tar med sig eget material att jobba med.
Kursinnehåll
Det är ingen som kommer att leda och lära ut virkning utan gruppen tar tillsammans ansvar för att hjälpas åt så att alla känner sig inkluderade och får möjlighet att utveckla sina kunskaper. Den som vill kan använda boken ”Lär dig virka steg för steg” som kommer att finnas i lokalen. Utifrån den kan man lära sig om virknålar, tillbehör, garn och olika mönster. Gruppen söker även andra kunskapskällor och tipsar varandra om material.
Material
Du tar själv med dig virknål, garn och de tillbehör du behöver. Kanske har du pågående projekt du vill ha med. Du får gärna bidra med inspirerande material i form av böcker, bilder med mera.
Lokal
Studieförbundet Vuxenskolan i Mönsterås. Lokalerna är i markplan. Parkeringsplatser finns i närområdet.
Bra att veta
Du får en kallelse till kursen cirka en vecka före kursstart. Där finns all praktisk information.
Vi kontaktar dig om något ändras. Vi reserverar oss för att ställa in eller skjuta fram kurser med för få anmälda deltagare. Din anmälan är bindande. Läs mer om våra anmälningsvillkor.
Frågor?
Verksamhetsutvecklare Lotta Lindqvist
Mejl: lotta.lindqvist@sv.se
Telefon: 072-07 65 666
Startdatum:
2026-08-25
Tid:
18:00 - 20:30
Antal tillfällen:
10
Veckodag:
Tis
Lediga platser:
Arrangemangsnr:
59856
Kostnadsfri