Nybyggarna Lars och Brita Pålsson i Marsliden

Information
Glimtar ur nybyggarnas historiaI mitten av 1800-talet begav sig Lars och Brita Pålsson ut i vildmarken för att slå sig ner som nybyggare. De hamnade i Marsliden nedanför Marsfjällsmassivet där de fick bo under en gran tillsammans med sina fem barn, två kor och några får medan de började bygga upp sin gård. År 1936 kom författaren Bernhard Nordh till Marsliden och fick höra berättas om deras vedermödor, exempelvis att de en vinter blev tvungna att äta lämlar för att överleva.
I Bernhard Nordhs succéroman I Marsfjällets skugga som kom att ges ut på flera språk, var familjen Pålsson huvudpersonerna.
I en film producerad av Studieförbundet Vuxenskolan 2024, berättar Mårten Larsson om sina förfäder Lars och Brita och hur de bodde den första tiden på sitt nybygge och vilka föremål de använde i vardagen.
I samband med filmvisningen så bjuder vi in till samtal om hur det var att leva som nybyggare i gamla tider och om författaren Bernhard Nordh. Vi pratar också om hur det var att bli nybyggare vid kusten, skillnader och likheter.
Frågor
Malin.gruffman@sv.se, 072-5954926
Anmälan
Föranmälan gäller, tryck på "Anmäl dig".
På grund av begränsade antal platser önskar vi att du som anmäler dig har för avsikt att delta. Om du får förhinder, vänligen skicka e-post till umea@sv.se så vi kan ge plats åt personer som eventuellt står på kölistan.
Arrangemanget sker i samarbete med Umeå Stadsbibliotek och Kultur för seniorer.
Startdatum:
2025-11-06
Tid:
14:00 - 15:30
Antal tillfällen:
1
Veckodag:
Tors
Arrangemangsnr:
77075
Plats:
Umeå Stadsbibliotek, Storgatan 46A, 90178 Umeå
Kostnadsfri