ArkivDigital för nybörjare
Information
Vill du komma igång med ArkivDigital och få ut mer av dina sökningar i kyrkböcker och historiska arkiv? Den här kursen riktar sig till dig som är nybörjare och vill lära dig hur du använder verktygen i ArkivDigital på ett effektivt sätt – oavsett om du är intresserad av gårdsforskning eller släktforskning.
Under kursen går vi igenom hur du navigerar i programmet, söker i olika arkiv, använder register och tolkar bildmaterial. Du får praktiska tips på hur du kan strukturera ditt arbete, spara och organisera dina fynd samt använda smarta funktioner som underlättar din forskning.
Fokus ligger på hur du använder verktygen i ArkivDigital, inte på själva släktforskningen.
Vi erbjuder möjlighet att teckna ett förmånligt kursabonnemang på ArkivDigital under 13 veckor (3 månader) för 495 kr per person.
Vänligen ange vid anmälan om du redan har tillgång till ArkivDigital eller önskar teckna ett abonnemang i samband med kursen.
Välkommen till en praktisk och inspirerande kurs som hjälper dig att komma vidare i ditt arkivarbete!
Kursinformation:
• Plats: Biblioteket i Svenstavik, Kummingården
• Datum: 4 maj, 21 maj, 28 maj
• Tid: kl. 18.00–20.15
• Max antal deltagare: 12
• Pris: Kostnadsfri
Kursen är kostnadsfri men önskvärt är att deltagare tecknar medlemskap i JLS för att stötta föreningen och ledarna av kursen, 200 kr.
Bli medlem i JLS – Jämtlands Lokalhistoriker och Släktforskare https://share.google/XW9RDAU7th47eaVqw
Startdatum:
2026-05-04
Tid:
18:00 - 20:15
Antal tillfällen:
3
Veckodag:
Mån Tors
Arrangemangsnr:
62559
Plats:
Biblioteket i Svenstavik, Centrumvägen 12B, 84531 Svenstavik
Kostnadsfri