Alla dessa älskande döda - Carl Axel Gyllenram berättar om sin nya bok

Information
Välkomna till en berättarkväll i Jakob-Jans stugan på Vindelns hembygdsgård!Denna kväll kommer Carl Axel Gyllenram att berätta om sin roman "Alla dessa älskande döda" som kommer ut i början av september. I romanen lyfter han människors liv ur glömskan, framför allt sin farmors och farfars liv, båda födda i slutet av 1800-talet.
Det blir en kväll i vemodets tecken, med reflektioner kring meningen med livet, det liv som passerat, det som blev och inte blev och tankar kring döden. Berättelserna varvas med visor framförda av Laila Eliasson.
Det är begränsat med platser i Jakob-Jans stugan så förboka gärna biljett genom att swisha 100 kr till Vindelns hembygdsförening: 123 4202 479 eller ring: 070-372 5776.
I priset ingår kaffe/te/festis & kaka.
Arrangemanget är en programpunkt under årets Littforsfestival.
Startdatum:
2025-11-13
Tid:
18:30 - 20:30
Antal tillfällen:
1
Veckodag:
Tors
Arrangemangsnr:
76832
Plats:
2404 Vindelns hembygdsgård, Skogsbovägen 23, 92231 Vindeln
Kostnadsfri