Vågljus - Orust poesifestival

Information
Vågljus – Orust poesifestival
Välkommen att sitta ner och lyssna när Vågljus’ poeter bjuder på text av skilda slag och i skiftande stämningar. Du kan även delta i Kerstin Rauserks poesiworkshop för alla åldrar, inga förkunskaper behövs.
11:00-12:00 Poesiworkshop
12:00-13:00 Poesiuppläsningar i konsthallen
Ingela Strandberg har gett ut en rad böcker sedan debuten för 40 år sedan, huvudsakligen poesi. Hennes dikter har översatts till franska, engelska och arabiska. Grimeton i Halland, där hon också är född och uppvuxen, är den centrala spelplatsen för allt hon skriver.
Carl Johan Flognman bor och arbetar i Trollhättan. Tidigare har han kommit ut med böckerna Förnan (2018) och Avståndet (2019). Flognman skriver poesi i en romantisk-modernistisk tradition och är nu aktuell med nyskrivet material.
Karl Larsson har skapat ett bibliotek som befinner sig i rörelse och dyker upp i skilda delar av världen som Ankara, Wales och nu på Vågljus – Orust poesifesival. Du kan bli medlem i PUUT - Publicering och utlåning Artist’s book bibliotek - och låna av dess små hantverksmässigt gjorda böcker. Detta bibliotek är samtidigt del i ett konstverk som innehåller 2 miljoner foton - Karl är på plats och berättar mer.
Anders Almingefeldt är psykolog, poet och författare. Han kom senast ut med ”Göteborg my love del 1”, samt ”Del 2 - bokens soundtrack”. Han är medlem i två konstnärskollektiv: ”Psykologer goes art” och ”Nyverkligheten”. Anders har hittills kommit ut med sex böcker. Han gör även film och är medlem i popbandet Naglarna.
Kerstin Rauserk är poet, författare, frilansjournalist och Sfi-lärare. Som skrivpedagog håller hon kurser i poesi och kreativt skrivande i Stockholm och Göteborg. ”Sparlåga”, ”Saker som blir kvar” och ”I kanten av världen” är titlarna på hennes utgivna diktsamlingar.
Arrangörer: Studieförbundet Vuxenskolan och Kultur och Bibliotek
Förköp
Fri entréArrangeras i samarbete med Studieförbundet Vuxenskolan och Kultur och Bibliotek
Startdatum:
2025-11-22
Tid:
11:00 - 13:00
Antal tillfällen:
1
Veckodag:
Lör
Lediga platser:
Arrangemangsnr:
104905
Plats:
Kulturhuset Kajutan, Hamntorget 18, 47334 Henån
Kostnadsfri
Anmälan
Se informationstext.