Paddebo kulturförening Film som ljus och rörelse 10-15 år

Skuggteater med en drake och en riddare projicerade på ett tyg, åskådare syns i förgrunden.

Information

Filmiska skuggspel – skapa karaktärer och berättelser med ljus och rörelse

Under tre förmiddagar i Kvarnateljén i Härnevi Kvarn utforskar vi hur ljus, skugga och projektion kan bli till film utan att använda kamera.

I denna workshop arbetar vi med filmiska skuggspel där enkla figurer, kroppar och föremål förvandlas till levande bilder genom ljus.

Deltagarna får utveckla egna karaktärer och arbeta med projicerade bildmiljöer. Genom att kombinera figurer, ljus och bakgrunder skapar vi tillsammans små scener som växer fram till en gemensam berättelse.

Genom lek och experiment undersöker vi hur ljus, skugga och rörelse kan skapa levande bilder och enkla filmiska sekvenser.

Om gruppen vill finns möjlighet att i slutet av workshopen visa upp sitt skuggspel för familj och närstående.

Ledare

Workshopen leds av Ida Lindgren, filmare och konstnär som arbetar med filmiskt berättande, fotografi, skulptur och installation.

Tid:

Måndag 3 augusti, tisdag 4 augusti och onsdag 5 augusti.

Klockan 09.30-12.00

Plats:

Kvarnateljén, Härnevi Kvarn

Målgrupp:

Cirka 10 - 15 år

Mer information

Kostnadsfri sommarlovsaktivitet. Du bjuds på fika.

Ett medlemskap ingår i Paddebo kulturförening under 2026 för alla deltagare.

Detta är samarbete mellan Studieförbundet Vuxenskolan, Paddebo kulturförening och Enköpings kommun.

Startdatum:

2026-08-03

Tid:

09:30 - 12:00

Antal tillfällen:

3

Veckodag:

Mån Tis Ons

Arrangemangsnr:

55645

Plats:

Härnevi kvarn , HÄRNEVI KVARN 59, 74596 Enköping

Visa på karta

Kostnadsfri