Kreativa skrivarträffar, Sunne
Information
Kom igång med kreativt skrivande i en studiecirkel i Sunne. Du skriver dikter, texter för nöjes skull eller en längre berättelse, och får individuell handledning när orden inte vill komma. Målet är att du ska bli bekväm i skrivandet och hitta nya sätt att uttrycka dig.
Det här är en studiecirkel som syftar till att både lindra skrivkrampen och stimulera till olika typer av texter. Målet är att bli bekväm i skrivandet och hitta nya uttryckssätt. Ditt egna skrivande i fokus antingen oavsett om du vill skriva dikter, olika texter för nöjes skull eller berätta en längre historia. Förutom det planerade innehållet kommer varje tillfälle att innebära tid för ”eget” arbete med individuell handledning och önskemål.
Under träffarna prövar du lite av varje inom kreativt skrivande. På så sätt hittar du nya uttryckssätt och blir tryggare med pennan.
Bra att veta
Första träffen är lördag den 30/1 kl.11 (Allaktivitetshuset i Sunne), träffarna därefter gör vi i samråd upp tillsammans.
Anmälan
Sista anmälningsdag är den 24 januari.
Vid avanmälan till anmäld kurs, nära start och utan giltig orsak, debiteras en avgift. Mer information finns att läsa vid "Anmälningsvillkor" längst ner på den här sidan.
Har du frågor?
Kontakta Camilla Eriksson, camilla.eriksson@sv.se eller 0565-108 00.
Varmt välkommen!
Startdatum:
2027-01-30
Tid:
11:00 - 13:15
Antal tillfällen:
7
Veckodag:
Lör
Lediga platser:
Arrangemangsnr:
63329
Kommun:
Sunne
Avdelning:
SV Värmland
700 SEK