Skrivarkurs - Att skriva historiskt

Innergård med röda trähus, kullersten, gröna växter och blå himmel.

Information

Här tittar vi på och diskuterar olika former, som t.ex. dagböcker, brev, romaner. Vi går igenom förberedelse inför ditt skrivande och hur du kan hitta inspiration och använda dina egna upplevelser. Vi gör skrivövningar i den historiskt vackra trästaden Eksjö. Vi går också igenom vikten av hur du skapar en levande och trovärdig miljö. Du får också tips på historiska sevärdheter av kursledaren.

I kursavgiften ingår en guidad visning i Aschanska gården, ett orört och unikt borgarhem från förra sekelskiftet. Här får du en känsla att ta med dig i ditt skrivande, av hur livet i det gamla Eksjö en gång såg ut.

Ingen förkunskap krävs, bara lusten att vilja skriva.

Bra att veta

Helgkurs 9-10 maj 09.00-17.00. Vi startar och avslutar varje dag på Studieförbundet Vuxenskolan, Kaserngatan 12B.
Det ingår kaffe och tilltugg vid kursens start på lördagen och när vi avslutar kursen på söndagen.
Ta med vad du önskar luncha och fika på däremellan. Det finns mikro, kylskåp och porslin på plats.
Kaffe/te finns att köpa (betalas med Swish).
Det finns också möjlighet att äta lunch på stan om man vill i samband med fritt skrivande.

Material

Ta med det du vill använda, block och penna eller dator.

Ledare

Elisabeth Westlund är utbildad skrivpedagog och leder sedan några år tillbaka kurser inom kreativt skrivande. Hon älskar själv att gå kurser och har många inom det konstnärliga fältet med sig, bl a kreativt skrivande, litteraturvetenskap och bokbinderi. Hennes eget uttryck är starkast inom poesi, där hon har flera diktsamlingar utgivna, men skriver även i andra genrer.

Frågor

Kontakta verksamhetsutvecklare Mia Undfors, 070-431 39 24, mia.undfors@sv.se

SV:s kurser och verksamhet utgår ifrån studiecirkelns pedagogik. I studiecirkeln förenas lärande och personlig utveckling, samtidigt som vi ger plats för grundläggande demokratiska värderingar. Grunden är det egna intresset och den fria viljan. Hela gruppen, ledaren och deltagarna, bidrar med sin kunskap, sin nyfikenhet, sina erfarenheter och frågor för att påverka studiecirkelns inriktning och innehåll.

Startdatum:

2026-05-09

Tid:

09:00 - 17:00

Antal tillfällen:

2

Veckodag:

Lör Sön

Arrangemangsnr:

105571

Plats:

Studieförbundet Vuxenskolan, Kaserngatan 12B, 57535 Eksjö

1 390 SEK

Hitta hit

Har du några frågor?

Kontakta SV Jönköpings län