Stickfestival i Simrishamn

Information
Välkomna till en inspirerande Stickfestival på Österlens museum – en dag helt tillägnad stickning!En söndag fylld av föreläsningar, utställare och livepodd – och självklart möjlighet att ta med ditt eget stickprojekt och sticka tillsammans med andra under dagen.
Föreläsare:
Anmälan
Just nu är det fullbokat, men anmäl dig som reserv så kontakter vi dig om plats blir ledig.
Utställare i museets trädgård:
Lokala garnföretag, tillbehör till stickning, virkning och broderi, lammprodukter och många andra hantverksprodukter.
Program
09:00 Drop-in öppnar, mini-mässan startar och möjlighet att se museets utställning.
11:00 Välkomsthälsning och presentation av dagens schema.
11:15–12:00 Föreläsning: Anna Bauer
12:00–13:30 Lunch (ät medhavd mat eller köp något gott från Bagaren & Konditorn – förbokning krävs – eller ICA).
13:30–14:15 Föreläsning: Mammaconda
14:15–15:00 Eftermiddagsfika
15:00–15:45 Livepodd med Stickgäris
15:45–16:00 Avslutning
Ett samarbete mellan Österlens museum, Studieförbundet Vuxenskolan och Föreningen för fornminnes- och hembygdsvård i sydöstra Skåne.
För mer information kontakta oss
e-post till SV Skåneland
Startdatum:
2025-11-16
Tid:
09:00 - 16:00
Antal tillfällen:
1
Veckodag:
Sön
Arrangemangsnr:
201495
Plats:
Österlens museum, Storgatan 24, 27231 Simrishamn
390 SEK
Fullbokat! Anmäl dig till en reservplats
Det är tyvärr fullbokat just nu men du kan anmäla dig som reserv och får då ett meddelande från SV om det blir en plats ledig