Hur mår killar egentligen? - Om maskulinitet och killars mående

Information
Innehåll och medverkande
Via stödchatten Killar.se som utvecklats av organisationen MÄN, kan killar och unga män 10-25 år, få och ge stöd.Under de 15 år som stödchatten funnits har dess personal och volontärer lyssnat till hur killar berättat hur de mår, att de blivit utsatt för våld eller att de utsatt andra för övergrepp och våld.
Under denna föreläsning delar Anderas Carlin, socionom/beteendevetare, som jobbar på stödplattformen med sig av vad de lärt sig och hur man kan möta målgruppen.
Upplägg
Vi träffas i Studieförbundet Vuxenskolans lokaler i Umeå, Andreas finns med digitalt från Göteborg.Utöver föreläsningen finns möjlighet att ställa frågor till Andreas. Vi som träffas lokalt diskuterar sedan ämnet tillsammans.
Anmälningsinformation
Föranmälan senast 12 september.Vill du bli volontär på Killar.se?
I november 2025 erbjuds en volontärutbildning i Umeå. Anmäl intresse på följande sida!
Arrangörer
MÄN för jämställdhet och Studieförbundet VuxenskolanOrganisationen MÄN arbetar för jämställdhet och mot mäns våld. Organisationen utgår från en feministisk syn på världen och tanken att vi behöver förändra destruktiva manlighetsnormer för att stoppa våldet.
Läs mer om organisationen på män.se
Välkommen med din anmälan!
Startdatum:
2025-09-15
Tid:
18:30 - 20:30
Antal tillfällen:
1
Veckodag:
Mån
Arrangemangsnr:
77434
Plats:
Studieförbundet Vuxenskolan, Kungsgatan 42, 90325 Umeå
Kostnadsfri