Miniföreläsning: Lycklig - hur blir jag det?

Äldre man med glasögon och mustasch ler mot kameran utomhus i dagsljus.

Information

Alla vill vi bli lyckliga, men ofta satsar vi på helt fel saker. Pengar och prylar, skönhet och hälsa eller många likes på sociala medier betyder inte alls så mycket som vi ofta lockas att tro. Lyckliga blir vi när vi är nöjda med oss själva och lever ett rikt och meningsfullt liv.

Under den här miniföreläsningen tar Alf upp några tips som alla kan ta till sig för att må bättre, även om inte livet blev som vi tänkt.
Det handlar om att vårda sina relationer, hitta en livsuppgift, stärka sin självkänsla och utveckla sin existentiella hälsa.
I samband med föreläsningen säljer och signerar Alf sina böcker.

Föreläsare

Alf B. Svensson är en erfaren psykolog, inspirerande föreläsare och uppskattad författare. Hans böcker har sålts i mer än 100 000 exemplar och lika många har lyssnat till honom.

Bra att veta

Föreläsningen är kostnadsfri, men vi behöver din anmälan. Begränsat antal platser.
Det finns möjlighet att köpa fika innan eller efter föreläsningen.

Föreläsningen äger rum under ett kostnadsfritt event där Autografsamlares Förening bjuder in alla att köpa, sälja och byta autografer. Under dagen 11.00-15.00 finns också möjlighet att mingla med idrottslegendarer. Ta del av konstutställning med lokala konstnärer. Lyssna till musikunderhållning m m.
Klicka här för mer info (programmet uppdateras under vecka 39).

Frågor?

Kontakta Mia Undfors, verksamhetsutvecklare, 070-431 39 24, mia.undfors@sv.se

Startdatum:

2025-10-18

Tid:

12:45 - 13:15

Antal tillfällen:

1

Veckodag:

Lör

Arrangemangsnr:

104592

Plats:

Studieförbundet Vuxenskolan, Bäckgatan 4, 57141 Nässjö

Kostnadsfri

Hitta hit

Har du några frågor?

Kontakta SV Jönköpings län