Crazy Flutters - Line Dance - Repetitionsträning HT-25

Information
Repetitionskurs av terminens utlärda danser (snabb genomgång och mycket dans). Denna kurs vänder sig till dig som går på någon av dessa kurser hos Crazy Flutters: Nybörjare T2, Nybörjare T3, Improver och Intermediate. Kursen repetera det du lärt dig på nämnda kurser och hjälper dig att få in danserna i rörelseminnet och förbättrar på tekniken.Material
Bekväma skor och en vattenflaska att fylla på under kurspasset är bra.
Om föreningen Crazy Flutters
Crazy Flutters startade sin verksamhet hösten 1985 och har verksamhet kring dansformerna Square-, Line- och Round Dance. Klubben har huvudsakligen verksamhet i Sigtuna kommun och samarbetar med Studieförbundet Vuxenskolan.
De första 10 åren dansades endast Square Dance. Därefter infördes Line Dance och några år senare även Round Dance. Att vara en klubb med dessa 3 dansformer är rätt sällsynt. Vårt mål är att ge samtliga dansformer lika stort utrymme.
Crazy Flutters lär ut och dansar Square-, Round- och Line Dance i Märsta. Under höst och vår har vi kursverksamhet i Forum (Stockholmsvägen 25) på torsdagar, lördagar och söndagar. Ibland bedrivs kurser på flera nivåer samtidigt i olika salar. Kurser startar i september och januari.
Crazy Flutters - mer än bara dans, säger också att vi vill engagera våra medlemmar i andra aktiviteter också där vi bland annat har utflykter och en mycket uppskattad höstresa. Crazy Flutters är en aktiv dansförening.
Kontaktperson och mer information
Mer information, kontaktuppgifter och anmälan på Crazy Flutters hemsida. Vi har en avgift som ger tillgång till flera kurser till samma pris och det går att kombinera linedance med våra övriga dansformer.
Startdatum:
2025-09-24
Tid:
19:30 - 21:00
Antal tillfällen:
6
Veckodag:
Sön
Arrangemangsnr:
168930
Plats:
Forum Cabinen, Sigtuna
300 SEK
Anmälan
Se informationstext.