Lindy Hop - kurs för nybörjare

Information
Kom och dansa Lindy hop, en varierad dans med mycket improvisation och möjligheter i kontakten. Lindy hop växte fram på 20- och 30-talet i Harlem och kan variera från att vara lugn och sensuell till vild och akrobatisk. Känn musiken och hitta uttryck i stunden.
Onsdagen efter sista kurstillfället har vi en socialdans i Fusionshuset där kursdeltagare och alla andra är välkomna.
Målgrupp
Vuxna - nybörjare.
Bra att veta
Det kan vara mycket snurrar och slides, så för att skydda knäna och få ut så mycket av dansen behövs det skor med ganska hal sula. I övrigt fri klädsel. Ta med vattenflaska.
Anmälan
Kursen startar vid minst 12 anmälda deltagare, varav minst fem förare och följare. Ange i kommentaren vid anmälan om du vill dansa förare eller följare eller om du kan tänka dig endera rollen ifall det blir ojämnt mellan rollerna.
Vid avanmälan till anmäld kurs, nära start och utan giltig orsak, debiteras en avgift. Mer information finns att läsa vid "Anmälningsvillkor" längst ner på den här sidan.
Har du frågor, kontakta
Ronja Lindgren, ronja.lindgren@sv.se eller 010-490 11 00.
Varmt välkommen!
Startdatum:
2025-09-24
Tid:
18:00 - 19:15
Antal tillfällen:
8
Veckodag:
Ons
Lediga platser:
Arrangemangsnr:
61468
Plats:
Fusionshuset, Mellbyn 1, 67191 Arvika
795 SEK