Hundliv – Föreläsning 1: Välj rätt hund

Information
En föreläsning om världens fantastiska hundraser – deras skilda behov, temperament och mentala egenskaper. Vilken ras passar egentligen dig och din livsstil? För att skapa ett gott liv tillsammans behöver du välja en hund som trivs med just din vardag. Här får du vägledning i hur du gör ett val som blir bra för både dig och hunden.Föreläsningen är en del av ett samarbete mellan Lunds bibliotek och Studieförbundet Vuxenskolan. Denna föreläsning ges på Södra Sandby bibliotek. Välkommen till denna öppna föreläsning utan kostnad eller föranmälan.
OM FÖRELÄSAREN
Föreläsaren Charlotte Swanstein är en välkänd hundpsykolog och författare som både startat hundgymnasium och svarat på hundfrågor i radio. Idag håller hon kurser och föreläsningar i hundpsykologi hos Studieförbundet Vuxenskolan i Lund.VILL DU VETA MER?
Vi erbjuder också en kurs i hundpsykologi för dig som vill fördjupa dig ytterligare. På länken nedan hittar du både kursen och alla föreläsningar i serien.
Klicka här för att se hela vårt utbud inom hundpsykologi
Startdatum:
2025-09-25
Tid:
18:00 - 19:00
Antal tillfällen:
1
Veckodag:
Tors
Lediga platser:
Arrangemangsnr:
15953
Plats:
Biblioteket i S Sandby, Lund
Kostnadsfri
Anmälan
Se informationstext.