Hundliv - Föreläsning 2: Hundens första år

En labrador retriever ger tass till en person som tränar hunden med godis, båda fokuserade och glada.

Information

Valptiden är både härlig och utmanande! Under valpens första år formas mycket av den vuxna hundens personlighet. Som ägare behöver du kunna tolka signaler och möta valpens behov i rätt tid – innan problemen hinner växa till sig.

Föreläsningen är en del av ett samarbete mellan Lunds bibliotek och Studieförbundet Vuxenskolan. Denna föreläsning ges på Veberöds bibliotek.
Välkommen till denna öppna föreläsning utan kostnad eller föranmälan.

OM FÖRELÄSAREN

Föreläsaren Charlotte Swanstein är en välkänd hundpsykolog och författare som både startat hundgymnasium och svarat på hundfrågor i radio. Idag håller hon kurser och föreläsningar i hundpsykologi hos Studieförbundet Vuxenskolan i Lund.

VILL DU VETA MER?

 
Vi erbjuder också en kurs i hundpsykologi för dig som vill fördjupa dig ytterligare. På länken nedan hittar du både kursen och alla föreläsningar i serien.  
Klicka här för att se hela vårt utbud inom hundpsykologi

Startdatum:

2025-10-07

Tid:

18:00 - 19:00

Antal tillfällen:

1

Veckodag:

Tis

Lediga platser:

Arrangemangsnr:

15955

Plats:

Biblioteket i Veberöd, Lund

Kostnadsfri

Anmälan

Se informationstext.

Har du några frågor?

Kontakta SV Lundabygden