Föreläsning "Ensamhet och gemenskap - att välja själv"

Information
Varför känner vi oss ibland ensamma? Är det en självvald eller påtvingad ensamhet? Hur kan vi finna gemenskap i vardagen? Vilka strategier hjälper oss att skapa mening och delaktighet tillsammans med andra?
Det här är en folkbildande serie som genom föreläsningar med påföljande samtal, reflektion och kunskapsutbyte belyser livets olika skeden och existentiella frågor.
Föreläsare är livs- & kärlekscoachen Ulrika Vargtand tillika författare, poet och konstnär som med värme och närvaro väcker samtal kring människans villkor, relationer och inre utveckling. Ulrika har arbetat med människor och deras välmående under 40 år och har en bred erfarenhet av psykisk ohälsa och psykiska funktionsnedsättningar.
Serien bjuder in till öppna samtal där vi tillsammans reflekterar över livets frågor, våra erfarenheter och olika perspektiv. Folkbildningens syfte är att väcka nyfikenhet, fördjupa kunskaper och ge redskap för personlig utveckling.
Begränsat antal platser , anmäl dig i förväg.
Andra föreläsningar i serien
Barn och uppväxt – grunden för framtidenmåndag 6 oktober kl.17.30-20.00
Relationer – meningen med att leva tillsammans
fredag 17 oktober kl.17.30-20.00
Kärlek och närhet– balans mellan kropp, själ och sinne
onsdag 5 november kl.17.30-20.00
Åsiktsfrihet & samhällsengagemang
måndag 1 december kl.17.30-20.00
Varmt välkommen!
#föreläsningsserielivetscirkel
#föreläsningsserielivetscirkel
Startdatum:
2025-11-14
Tid:
17:30 - 20:00
Antal tillfällen:
1
Veckodag:
Fre
Lediga platser:
Arrangemangsnr:
95029
Plats:
SV Gävleborg Gävle, Hantverkargatan 33, 80323 Gävle
250 SEK