Grundkurs i vävning, vecka 32-25

Information
Vill du lära dig att väva? Eller har du vävt tidigare och vill ha en uppfräschning av hur man gör?
Kursbeskrivning
I denna grundkurs i vävning får du lära dig att sätta upp väv och väva enkla handdukar, trasvävar och andra beklädnads/inredningsdetaljer.
Teori blandas med praktik och under en vecka får du en inblick i vävningens fantastiska möjligheter att själv utforma dina textilier.
Inga förkunskaper behövs men om du vävt förut och behöver en uppfräschning av hur man gör så är du också välkommen.
Det blir en intensiv vecka men vävning behöver tid, många moment som måste göras, tillsammans inspirerar vi varandra och utformar vår egna stil.
Kurslokal
Rackstad Hembygdsförening, Södra Haget, Rackstad
Förkunskaper
Inga förkunskaper krävs men även du som har vävt tidigare och vill komma igång igen är välkommen!
Om kursledaren
Elisabet Thorvaldsson Flack har under många år undervisat i textilslöjd och vävning. Hon har lett många olika studiecirklar i textilt hantverk. Elisabet skapar själv gärna bruksföremål och konst i textil och yllebroderi.
Anmälan
Sista anmälningsdag den 20 juli, kursen startar vid minst fem anmälda deltagare.
Vid avanmälan till anmäld kurs, nära start och utan giltig orsak, debiteras en avgift. Mer information finns att läsa vid "Anmälningsvillkor" längst ner på den här sidan.
Har du frågor?
Kontakta Ronja Lindgren, ronja.lindgren@sv.se eller 0570-71 12 29.
Varmt välkommen!
Startdatum:
2025-08-04
Tid:
09:00 - 16:00
Antal tillfällen:
5
Veckodag:
Mån Tis Ons Tors Fre
Lediga platser:
Arrangemangsnr:
61144
Plats:
Rackstad Hembygsgård, Rackstad, 67192 Arvika
3 450 SEK