Textiltryck-Geometriska mönster

Information

Skapa mönster med enkla geometriska former! I denna workshop får du prova på att bygga olika mönster med färdiga stämplar. En väldigt flexibel metod inspirerad av tankesättet vid legobygget, där det går experimentera med geometriska, abstrakta och folkkonstinspirerade mönster - möjligheterna är närmast oändliga.


Inga förkunskaper krävs.


Kursledare

Elena Semenova Esmail

Född och utbildad till industridesigner i Ukraina.

I Sverige sedan 1991 numera bosatt i Hudiksvall.

Har i 15 år arbetat som illustratör och grafisk formgivare för att sedan vända om - återuppta vävningen vid Forsa folkhögskola och även lära sig screentryck. Vikarierade där sedan i tre år som lärare, mest i textiltryck och hade två sommarkurser.

Blev fast i textiltryck - det roligaste hon vet. Trycker på tyger, dukar, mattor, kork och linoleum - utforskar och utvecklar olika tekniker, material och skapar egna mönster.

Har utformat flera kurser och workshops i blocktryck och varit på olika platser - från Luleå och Östersund till Katrineholm och Visby där hon delat med sig av de nyvunna kunskaperna.

Kurserna tar upp olika ämnen - för både nybörjare och djupdykningar i olika mönster och trycktekniker.


Instagram: elenaesmail_se


Bra att veta

Workshopen är gratis och genomförs med stöd från Gunvor Göransson kulturstiftels och är en del av Sandviken Form & Design.


Vill du komma i kontakt med SV Gävleborg?

Välkommen att ringa oss på tfn 020-120 28 08.

Växeln är öppen mån–tors kl. 09:00–16:00, fredagar kl. 09:00–12:00.


Ibland hamnar e-post från oss i skräpposten, så titta gärna där om du saknar information från oss.

Om du fortfarande inte fått någon information 10 dagar före kursstart, hör av dig till oss!

Startdatum:

2025-05-24

Tid:

11:30 - 13:30

Antal tillfällen:

1

Veckodag:

Lör

Lediga platser:

Arrangemangsnr:

94435

Plats:

Kulturcentrum Sandviken, Köpmangatan 1, 91139 Sandviken

Kostnadsfri

Har du några frågor?

Kontakta SV Gävleborg