Lär känna framgångsrika yrkeskvinnor från Dalsland med ett särskilt uppdrag och ett spännande liv.

Många uppslagna böcker på ett bord. Överst ligger ett vykort och ett förstoringsglas.

Information

Lär känna framgångsrika yrkeskvinnor från Dalsland



Välkommen till en cirkel där vi tillsammans lär oss mer om framstående kvinnor från Dalsland med särskilda uppdrag och spännande liv. Vi fördjupar oss i kvinnliga pionjärers livsöden och lär känna dem professionellt och privat. Under denna cirkel kommer vi fördjupa oss i kvinnor som Ida Bäckmann, Johanna Brunsson, Amy Segerstedt, Betty Janson, Britt-Marie Jern och Elisabeth Waern-Bugge.

Kursinnehåll

Vid varje träff fördjupar vi oss i en av dessa kvinnor, om hennes liv både privat och som yrkeskvinna. Träffen inleds med en presentation av huvudpersonen, varefter vi diskuterar gemensamt och lär av vandra. Presentationen av Betty Janson görs den 8 juni av teologie doktor Rune W Dahlén. Övriga av Solweig Johansson.
Cirkeln avslutas den 12 oktober med en Författarkväll där arkitekt, historiker Rasmus Waern berättar om Elisabeth
Waern-Bugge.


Kursplan

Inför varje träff delas material ut så man själv kan förbereda sig och ha lite förkunskap.

Studiematerial

Studiematerial ingår i cirkeln och kommer att delas ut efter hand.

Cirkelledare

Solweig Johansson har det övergripande ansvaret för cirkeln, och hon är också ordförande i Ida Bäckmannsällskapet.

Bra att veta

Deltagande i cirkeln kostar 100 kr, och är också medlemsavgift till Ida Bäckmannsällskapet som man betalar vid första träffen.
Planerade träffar är på måndagar kl 14.00-16.00 23/3, 13/4, 11/5, 8/6, 14/9 och 12/10 avslutning med en författarkväll.

Anmälningsinformation

Studiecirkeln startar vid 5 anmälda deltagare.
Anges datum är detta preliminärt och kan bli framflyttat om vi behöver få in fler anmälningar.
Observera att vi regelrätt inte skickar någon bekräftelse på anmälan via e-post direkt efter anmälan, annat än det autosvar du får om att din anmälan är skickad.
Vi skickar kallelse/faktura 1-2 veckor innan kursstart.

Cirkeln arrangeras i samarbete med Ida Bäckmannsällskapet  


Efter avslutad cirkel kommer du att få en utvärderingsenkät mailad till dig. Vi uppskattar om du har möjlighet att besvara den.

Vad är en studiecirkel?

Studiecirkeln har en speciell pedagogisk form. I en studiecirkel träffas deltagare i små grupper för att lära sig något tillsammans. Grunden är det egna intressen och den fria viljan. Hela gruppen, ledaren och deltagarna, bidrar med sin kunskap, sin nyfikenhet, sina erfarenheter och frågor för att påverka inriktning och resultat i studiecirkeln.

Startdatum:

2026-03-23

Tid:

14:00 - 16:15

Antal tillfällen:

6

Veckodag:

Mån

Lediga platser:

Arrangemangsnr:

105579

Plats:

Studieförbundet Vuxenskolan, SV, Norra Långgatan 19, 66230 Åmål

100 SEK

Har du några frågor?

Kontakta SV Väst