Stadsvandring / Landala Egna Hem

Många uppslagna böcker på ett bord. Överst ligger ett vykort och ett förstoringsglas.

Information

Vi vandrar med Lars Wiking genom Landala Egna Hem, Norra Guldheden och gamla Landala.
Albert Lilienberg är en av Göteborgs främsta stadsplanerare genom tiderna. Se hur han skapade det vackra Landala Egna Hem under 1910-talet. Området följer terrängens form. Öppna platser och oväntad placering av bebyggelsen är utmärkande för denna trädgårdsstad. Under vandringen tittar vi också på 1940-talets Norra Guldheden och kan därmed jämföra helt olika arkitektur och stadsplaneideal.
Vi tar följe med konstnären Åke Göransson och hans levnadsöde när vi avslutar vandringen i gamla sanerade Landala.

Samling

18.00 på Guldhedstorget.  Avslutning: Kapellplatsen

Anmälan och betalning

OBS-Anmälan gäller för en person. Är ni flera måste varje person anmälas separat med alla personuppgifter.
Du får en bekräftelse när du genomfört din webbanmälan.
Kallelse/Faktura skickas ca 2-4 veckor innan kursstart till den e-postadress som du angett. Väljer du Klarnabetalning skickas kallelsen direkt. Om du inte har e-postadress så skickas kallelsen med vanlig post. Det är viktigt att du anger ditt mobilnummer om vi behöver nå dig med kort varsel.

Startdatum:

2025-09-03

Tid:

18:00 - 20:00

Antal tillfällen:

1

Veckodag:

Ons

Lediga platser:

Arrangemangsnr:

11922

Plats:

Guldhedstorget, Guldhedstorget, Göteborg

130 SEK

Fullbokat! Anmäl dig till en reservplats

Det är tyvärr fullbokat just nu men du kan anmäla dig som reserv och får då ett meddelande från SV om det blir en plats ledig

Har du några frågor?

Kontakta SV Göteborg