Samtalscirkel: Visioner & Drömmar

Information
Samtalscafé: Visioner & DrömmarMålgrupp:
Samtalscaféet är öppet för alla - unga och gamla, nysvenskar och infödda svenskar.
Vad ska vi prata om?
Vi kommer att fokusera på en central fråga:
Vilka drömmar och visioner bär du på i livet? Det kan handla om vad du vill påverka, vilka du vill påverka, eller hur du strävar framåt för att utveckla dig själv och andra.
Kanske har du en idé, ett projekt eller en livsdröm som du vill dela med dig av – något som tidigare inte blivit lyssnat på, men som du nu får chans att uttrycka.
Kanske söker du samarbetspartners, vänner eller personer som kan hjälpa dig att ta nästa steg.
Vi vill skapa ett forum där ord blir handling. För många stannar visioner och drömmar just där – i tankarna.
Ofta beror det på att man saknar rätt person att prata med, någon som kan förstå, vägleda eller bara lyssna.
Drömmar och visioner är det som för oss framåt. I dem finns meningen.
Ibland vet vi inte exakt vad vi drömmer om – men genom samtal, reflektion och möten med andra kan en gnista tändas.
I kommande träffar kan vi tillsammans prata om vilka steg vi faktiskt tagit för att närma oss våra mål.
Det här är inte bara ett språkforum – det är en plats för personlig utveckling och gemenskap.
Om cirkelledaren:
Emil Tugetam, 26 år, är bosatt i Älmhult. Han arbetar ideellt med flera olika projekt – bland annat dokumenterar han Älmhults historia genom kamera, föreläsningar och text.
Han skildrar stadens utveckling ur ett då och nu-perspektiv för att både dagens och framtidens generationer ska kunna reflektera över tiden vi lever i.
Han är även i uppstartsfasen med en förening vars syfte är att stärka gemenskapen bland unga vuxna i Älmhult, samt göra platsen ännu mer attraktiv att bo och verka i.
En positiv påverkan på samhället genom gemenskap och tillhörighet är vad Emil brinner för utöver passion för foto-film och dokumentering genom skrift & talan.
Antal träffar: Vi planerar att ses 2–3 gånger till att börja med. Om intresset är stort kan vi självklart utöka med fler träffar.
Startdatum:
2025-05-22
Tid:
16:00 - 17:30
Antal tillfällen:
3
Veckodag:
Tors
Lediga platser:
Arrangemangsnr:
45644
Plats:
SV Älmhult , Eriksgatan 1, 34330 Älmhult
Kostnadsfri