Snålodling och inredning ute

Flera små plantor växer i separata krukor fyllda med jord, sedda uppifrån.

Information

Hur kan någon som bara har haft plastblommor och som är livrädd för daggmaskar, plötsligt vakna en morgon och känna att hon bara måste ha en köksträdgård på momangen?

Johanna Hjärtfors, Karlsborgs trädgårdar, berättar på ett humoristiskt sätt hur hon på bara några år skapat inte mindre än två stora köksträdgårdar. Detta genom snålodling, dvs att tillskansa sig mycket gratismaterial till sina trädgårdar. Johanna pratar om köksträdgården som en grönsaksproducerande yta som ger henne och barnen härliga grönsaker, men också om hur man skapar karaktär på sin odling.

Johannas trädgårdar har varit med i inrednings- och trädgårdstidningar, t ex Allt i hemmet och Allt i trädgård. Hon skriver också trädgårdskrönika i Uppvidinge tidning och har årliga trädgårdsvisningar.

Anmälan är bindande.


Lokal kommer inom kort

Startdatum:

2025-11-04

Tid:

16:00 - 17:00

Antal tillfällen:

1

Veckodag:

Tis

Lediga platser:

Arrangemangsnr:

55491

Plats:

Emmaboda

150 SEK

Har du några frågor?

Kontakta SV Kalmar län