Blomster från jord till bord - odla dahlior
Information
Kursinnehåll
Tänk att kunna gå ut i den egna täppan och plocka dahlior till fredagsbuketten. Blommor som vuxit i din egen jord, varsamt odlade av dina egna händer.Välkommen till mysiga Wieselgrensgården för en kväll där vi tillsammans fördjupar oss i dahlians värld - vilka sorter som lämpar sig bäst till snitt, hur de odlas och hur de kan kombineras med andra blommor till vackra buketter.
Kursplan
Vilka sorter fungerar bäst till snitt? Välj rätt dahlior för din odling.Hur blir det vackert i både rabatt och bukett? Färg, form och komposition.
Hur ska plantorna tas om hand? Plantering, näring och vinterförvaring.
Under kvällen pratar vi om vilka dahlior som gör sig särskilt väl i buketter och varför. Vi går igenom hur de kan kombineras för att skapa harmoniska arrangemang både i rabatten och i vasen. Du får också lära dig hur dahliorna bäst sköts under säsongen och hur knölarna tas om hand inför vintern.
Under kvällen planterar du även en egen dahlia att ta med hem till din egen odling.
När kaffesuget gör sig påmint tar vi en paus och njuter av en riktig gofika - kaffe eller te, smörgås och något sött därtill.
Kursledare
Kursledare är Rebecca Borg Söderkvist, trädgårdsmästare och blomsterkreatör. Hon driver blomsterodlingen Ruth & Rudolf på Wieselgrensgården, där hon odlar och skapar med blomster i säsong.Läs mer om Rebecca och hennes verksamhet på företagets hemsida. Wieselgrensgården
Bra att veta
Hembakat gofika ingår i prisetMaterialet betalas på plats, ca 100 kr
Startdatum:
2026-04-12
Tid:
14:00 - 16:30
Antal tillfällen:
1
Veckodag:
Sön
Lediga platser:
Arrangemangsnr:
47074
Plats:
Wieselgrensgården, Spånhult Wieselgrensgården 1, 34252 Vislanda
580 SEK