Optimal slaktlammsproduktion

Får och lamm står i en grön äng med fler får i bakgrunden.

Information

Detta är en distanskurs i samarbete med Östgötalamm för dig som vill optimera din slaktlammsproduktion. Den kräver förkunskaper som till exempel någon form av grundkurs i lammproduktion eller att man hållit på med slaktlammsproduktion under många år. Det är få lammproducenter som idag utnyttjar tackans produktionsförmåga och lammens möjlighet att växa. Denna kurs ska ses som ett hjälpmedel till att att tänka utanför boxen och därmed kunna öka lönsamheten i lammproduktionen.
Kursen kommer inte beröra ull eller skinn. Studiematerial ingår i deltagaravgiften.

Kursen startar vid fulltecknad grupp.

Ledare:
Crister Nilsson har arbetat inom den agrara sektorn, både praktiskt och teoretiskt, sedan mitten av 60-talet.
Crister har ett genuint intresse för får och är aktiv i fårsverige genom flera olika förtroendeuppdrag.
Han driver idag tillsammans med sin fru en gård med cirka 140-150 tackor av raserna Finull, Päls (Gotlandsfår), Suffolk, Leicester.

Om önskemål och deltagarunderlag finns kan kursen genomföras fysiskt som helgkurs.
Vid intresse kontakta Studieförbundet Vuxenskolan: ostergotland@sv.se

Startdatum:

2026-03-19

Tid:

19:00 - 21:15

Antal tillfällen:

4

Veckodag:

Tors

Lediga platser:

Arrangemangsnr:

42625

Plats:

Zoom, Valdemarsvik

1 100 SEK

Fullbokat! Anmäl dig till en reservplats

Det är tyvärr fullbokat just nu men du kan anmäla dig som reserv och får då ett meddelande från SV om det blir en plats ledig

Har du några frågor?

Kontakta SV Östergötland