Workshop - Dela dina dahliaknölar
Information
Kursinnehåll
Har du dahliaknölar som du skulle vilja dela men vet inte riktigt hur man gör?Då är du välkommen på denna Workshop.
Vi träffas och går igenom hur man delar sina knölar, hur "ögonen" ut. Vilka delar måste finnas på en knöl för att den ska växa och bli en planta.
Vi går tillsammans igenom materialet och sedan är det dags att träna på att dela sina knölar.
Efter kurskvällen så kan du lägga tillbaka dina knölar till vinterförvaringen om du vill och sen ta fram dom igen när du tycker att det är dags att börja förplantera.
Studiematerial
Efter kursen så får du en delningsguide skickad till dig per mejl.Cirkelledare
Jeannette WesterberghBra att veta
Du tar med dig dom knölar du vill dela, ta med sekatör, sax, kniv, gärna en tandborste eller pensel att ta bort jord med, eller det du känner att du vill använda. En lite burk med desinficering som du kan rengöra redskapen i. Ta även med så att du kan märka upp din delade knölar.Ett tips är att du ställer in dina knölar i värmen 2 veckor innan vi träffas. Det för att knölarna ska börja vakna till liv och det blir lättare att se "ögonen" och därmed lättare att se var man lämpligast delar sin knöl.
Anmälningsinformation
Anmäl här eller via telefon 0935-132 40, mejl: vannas@sv.seAnmälan senast 20/3 begränsat antal platser.
Startdatum:
2026-03-24
Tid:
18:30 - 20:45
Antal tillfällen:
1
Veckodag:
Tis
Arrangemangsnr:
79015
Plats:
2460 - Studieförbundet Vuxenskolan, Östra Järnvägsgatan 12, 91132 Vännäs
100 SEK