Öppna ditt hjärta – kundaliniyoga

Information
Varmt välkommen till sensommaryoga i ladan Svalbo på Eltnäset 821 i Hoverberg. Under tre onsdagar i slutet av augusti är du välkommen med på enkla yogapass som skapar glädje, lug, ro och avslappning. Det blir tre olika teman för dessa träffar. Yogan är för både dig som är nybörjare och för dig som är van att yoga. Ha på sköna kläder, yogamattor, kuddar och filtar finns på plats i ladan! Vi kommer yoga i den rustika, stora yogasalen i Svalbo efter yogan blir det te med vilda växter och örter från gården!
Ett härligt kundaliniyoga pass som stärker och öppnar hjärtat. Passet är både kraftfullt och härligt! Yogapasset avslutats med liggande vila för att vi sedan kommer göra en kärleksfull mantra meditation för att öppna hjärtat.
Öppna ditt hjärta – kundaliniyoga
Datum & tid: 13 augusti kl 18.30-20.00
Fokus under detta yogapass är:
• Ge dig en lugn, och skön stund i medveten rörelse och avslappning.
• Öka flexibilitet och mjukhet genom fysiska yogaövningar.
• Öka energi och fokus genom andningstekniker som hjälper till att minska stress och främja inre lugn.
• Öka lugn och ro i sinnet genom en meditation.
• Öka självmedkänslan och självkärleken där du lära dig att möta dig själv med omsorg och kärlek och lyssna på din inre visdom.
• Stärka kontakten med kropp, själ och sinne genom yogapassen, meditationerna och mantran.
• Starka din förmåga till att att vara medvetet närvarande. Stärka din förmåga att slappna av och andas djupt.
Lärare: Åshild Haaheim, instruktör i kundaliniyoga och lärare i mindfulness med över 25 år egen erfarenhet av meditation och yoga. Åshild är utbildad psykolog. Hon har många verktyg som hjälper dig att låta din inre vitalitet växa och hitta mera glädje och livskraften. Under denna kväll delar hon med sig yogapass och meditationer från kundaliniyogatraditionen, samt sin livsglädje och visdom.
Du kan välja att vara med på alla tre tillfällen (13 augusti, 20 augusti och 27 augusti) eller vid enstaka gånger. Varje träff kostar 150 kr, önskar du vara med på alla tre tillfällen kostar det 400 kr! Ange detta i meddelande rutan eller anmäl dig till respektive tillfälle. Du hittar samtliga tre pass genom att klicka här.
Yogan är för både dig som är nybörjare och för dig som är van att yoga.
#åshildhaaheim
Startdatum:
2025-08-13
Tid:
18:30 - 20:00
Antal tillfällen:
1
Veckodag:
Ons
Arrangemangsnr:
61270
Plats:
Lyckans gård, Eltnäset 821, 84562 Svenstavik
150 SEK