Sensingyoga, förmiddag

Man med skägg och uppsatt hår mediterar på yogamatta i solbelyst rum.

Information

Om du känner att du behöver mjuka upp din stela kropp, få fart på cirkulationen och få mer energi, är detta ett alternativ för dig. Sensingyoga gör särskilt bindväven mjuk och följsam. Övningarna är mjuka och görs helt efter kroppens förmåga.

Målgrupp

Den här kursen riktar sig till dig som vill prova en yogaform som hjälper till att återställa balansen i kroppen och får bindväven att mjukas upp.

Mål

Förbättrad smidighet och styrka, mer harmonisk och ökad livsglädje. Gör bindväven mjuk och följsam. Landa mer i kroppen och hitta avslappning.

Innehåll

Vi gör enkla rörelser som du kan ta med dig och göra själv hemma mellan grupptillfällena. Övningarna är mjuka med gungningar och skakningar som påverkar kroppen på djupet. Det ingår andningsövningar och meditationer.

Gruppstorlek

Denna kurs har plats för 12 deltagare.

Om kursledaren

Vanja Andersson är akupressör och driver Enebackens Kraftkälla. Hon är sensingyogalärare och har länge utövat både yoga och qigong.

Inga rabatter kan nyttjas på denna kurs.

Startdatum:

2025-09-17

Tid:

10:00 - 11:30

Antal tillfällen:

10

Veckodag:

Ons

Lediga platser:

Arrangemangsnr:

13098

Plats:

Enebackens kraftkälla, NACKHÄLLE 22, 43277 Tvååker

1 330 SEK

Hitta hit

Har du några frågor?

Kontakta SV Halland