Keramik i Lund

Information

Vill du utforska lerans möjligheter och skapa unika föremål? Våra keramikkurser är öppna för både nybörjare och erfarna! Här arbetar du självständigt med ditt eget projekt, samtidigt som du får inspiration och vägledning av våra kunniga kursledare.



INNEHÅLL

En keramikkurs kombinerar gemensamma teorigenomgångar med självständigt praktiskt arbete. Kursledaren visar grunderna, men sedan är det fritt fram att experimentera och skapa i din egen takt!



Du väljer själv vad du vill göra och hur det ska dekoreras. Under kursen får du prova olika tekniker som drejning, kavling, ringling och skulptering. Ett färdigt föremål tar oftast 4–5 tillfällen att skapa, från formning till glasyrbränning.



Hämta gärna inspiration i förväg – varför inte ta med en bild på något du vill testa? Vi arbetar med flera olika lertyper och ett brett utbud av glasyrer, så att varje skapelse blir unik.



I vår verkstad finns åtta drejskivor, varav fem är elektriska, samt gott om plats för andra tekniker. Välkommen att utforska lerans möjligheter i en inspirerande miljö!



Moment som ingår i kursen:

Val av lera: typ, mängd och färg

Knådning för att få bort luftbubblor

Formning med olika tekniker (drejning, kavling, ringling, skulptering)

Putsning och eventuellt dekorinristning

Torkning inför bränning

Skröjbränning

Glasering och dekorering

Glasyrbränning



FÖRKUNSKAPER

Keramikkurserna kräver inga förkunskaper – alla nivåer är välkomna. Eftersom du får individuell handledning med just ditt arbete så är nivån alltid rätt.



Denna kurs passar dig som har fyllt 15 år. För yngre deltagare rekommenderar vi istället våra familjekurser.



MATERIALKOSTNAD

Lera köps på plats för 75 kr/kg, och priset inkluderar både glasyr och bränning. Kostnaden faktureras efter kursens slut.



BRA ATT VETA

Keramik är ett härligt men kladdigt hantverk! Vi har förkläden att låna ut, men oömma kläder och skor rekommenderas. Kursen hålls en trappa ner på en innergård med låst grind – kod skickas via sms vid kursstart.



Nyfiken på keramiklokalen? Klicka här för att kika in!



Varmt välkommen att skapa med oss!


KURSLEDARE
Jessica Leuhusen är utbildad på Konstfacks keramiklinje. Hon arbetar i dag full tid som cirkelledare i Keramik för Studieförbundet Vuxenskolan i Lund och i Malmö.

Startdatum:

2025-09-04

Tid:

16:00 - 18:15

Antal tillfällen:

12

Veckodag:

Tors

Lediga platser:

Arrangemangsnr:

15853

Plats:

Lunds keramiklokal, Stora Gråbrödersgatan 13, 22222 Lund

3 800 SEK

Fullbokat! Anmäl dig till en reservplats

Det är tyvärr fullbokat just nu men du kan anmäla dig som reserv och får då ett meddelande från SV om det blir en plats ledig

Har du några frågor?

Kontakta SV Lundabygden