Stickevent workshop - Sy en markörmagnet i läder

Information
Lär dig sy en egen unik läderklädd hållare för stickmarkörer i metall. Med färdiga hål blir det lätt och enkelt att sy för hand. Det finns flera olika färger på både läder och tråd att välja mellan.Material
Du köper en materialsats, ca 75 kr, direkt av kursledaren.Bra att veta
Den här workshopen sker i samarbete med Hulligarn och Clurigt (#allakansyiläder).Det finns möjlighet att köpa materialsatsen hos Hulligarn på garnmarknaden där vi också säljer måttarmband i läder.
Denna workshop äger rum under ett Stickevent där vi har flera workshops, fri stickning och garnmarknad/hantverksloppis.
För att komma till eventet klicka här.
Frågor?
Kontakta verksamhetsutvecklare Mia Undfors, 070-431 39 24, mia.undfors@sv.se#stickeventnassjo
SV:s kurser och verksamhet utgår ifrån studiecirkelns pedagogik. I studiecirkeln förenas lärande och personlig utveckling, samtidigt som vi ger plats för grundläggande demokratiska värderingar. Grunden är det egna intresset och den fria viljan. Hela gruppen, ledaren och deltagarna, bidrar med sin kunskap, sin nyfikenhet, sina erfarenheter och frågor för att påverka studiecirkelns inriktning och innehåll.
Startdatum:
2025-10-11
Tid:
12:00 - 13:00
Antal tillfällen:
1
Veckodag:
Lör
Arrangemangsnr:
104424
Plats:
Studieförbundet Vuxenskolan, Bäckgatan 4, 57141 Nässjö
50 SEK