Släktforskning DISGEN

Information
Kursen vänder sig både till dig som aldrig släktforskat förut och till dig som redan har ett stort släktträd men vill ha det mer organiserat i din dator. En kurs där vi fokuserar på släktforskarprogrammet DISGEN.Innehåll
Kursen är gratis men förutsätter att du har en dator med släktforskningsprogrammet DISGEN 2025.1 installerat. Programmet DISGEN 2025 kostar 750:- och det köper du på dis.se. Du kan också ladda ner och prova programmet DISGEN gratis under en månad. Har du redan programmet DISGEN måste du uppdatera det till DISGEN 2025.
I detta program matar du in allehanda data rörande personer, allt från födelse och familjeliv till död. Vi tränar tillsammans på att lägga in alla data och vi kan också använda inspelade filmer.
Parallellt med att vi lär oss använda programmet går vi igenom källorna, främst kyrkobokföringen. Vi kommer att ägna en hel del tid till att träna på att hitta information och att tyda den. Kyrkobokföringen finns hos Riksarkivet där den är gratis, men det finns också ett företag, Arkiv Digital, som förenklar sökandet. Under kursen kan man där teckna ett 13 veckors abonnemang för 395:- . För att ta del av detta erbjudande behöver du vid anmälan uppge intresse.
Bra att veta
Ta med egen dator.
Datavana krävs.
Kursen är gratis men förutsätter att du har släktforskningsprogrammet DISGEN 2025.1 installerat i din dator, kostnad 750 kr.
Anmälan krävs.
Arrangörer är:
Dis-Mitt och Järvsö Hembygdsförening
i samarbete med Studieförbundet Vuxenskolan
Startdatum:
2025-10-01
Tid:
17:00 - 19:30
Antal tillfällen:
6
Veckodag:
Ons
Lediga platser:
Arrangemangsnr:
94698
Plats:
Järvsö Hembygdsgård, Kalavägen 10, 82040 Järvsö
Kostnadsfri