Trädgårdsveckan i Uppland - Trädgårdströst – Fotoutställning och Blomsterpill på the Nut House

Färgglada dahlior och andra blommor i en somrig trädgård med suddig bakgrund.

Information

The Nut House har bjudit in fotografen Anneli Andersson till sitt galleri.

Annelies utställning Trädgårdströst finns från den 11 juni – 14 juli. Under trädgårdsveckan kommer Anneli att finnas på plats den 29 juni och den 2:a juli När Annelie är här kan du även prova på att blomsterpilla och skapa ett blomstermotiv. Välkommen till en unik blomstervärld.

Min trädgård är min trygghet. En fast punkt i tillvaron som ger både glädje och tröst. En grön plats som kräver omvårdnad, men också överlever när jag inte orkar. Tillsammans med min kamera fångar jag ögonblick i min trädgård eller skapar stilleben av det vackra och förgängliga. Ibland med glimten i ögat.

Om Anneli Andersson
Enkvinnsföretagare, fotograf, receptkreatör, kokboksförfattare och föreläsare. På bloggen bjuds på recept, bilder och inspiration. Stolt författare och fotograf till böckerna Blomster & bakverk och Baka & ta tillvara, som båda fått fina utmärkelser och nomineringar. I första hand bakböcker, men lika mycket böcker att ha framme och njuta av i vardagen. De senaste åren har Annelie flertalet gånger gästat köket hos TV4 Nyhetsmorgon.

Startdatum:

2025-06-29

Tid:

12:00 - 15:00

Antal tillfällen:

1

Veckodag:

Sön

Arrangemangsnr:

168875

Plats:

The Nut House, Torsåker - Almungevägen, 19492 Upplands Väsby

Kostnadsfri

Anmälan

Se informationstext.

Har du några frågor?

Kontakta SV Stockholms län