Folkdräktssömnad
Information
KURSINNEHÅLL
Dräktsömnadskurs där du har möjlighet att sy en ny folkdräkt, att ändra en gammal eller komplettera din dräkt med nya delar.
Sy en ny särk, väst/ livstycke, kjol eller förkläde eller ändra dräktdelar som inte passar. Klä en bindmössa och brodera stycke.
Du får hjälp med hur du börjar med ett nytt plagg, klipper ut mönsterdelarna och om de vanligaste handsömnadsteknikerna i dräktsömnad.
Vi fokuserar på folkdräkt med befintliga förlagor, dvs. ej festdräkt. Kursledaren har främst erfarenhet av dräkter från Jämtland-Härjedalen, har du en dräkt från ett annat område kan du behöva leta mönster på egen hand. Meddela vid anmälan vilken dräkt du har.
KURSUPPLÄGG
Kursen hålls i Studieförbundet Vuxenskolans lokaler i Krokom, Aspåsvägen 16.
Vi inleder med en helgträff för att komma igång: Söndag 1 februari kl. 10-15
Kursen hålls sedan onsdagkvällar udda veckor kl. 18-21, kl. 18-21: 11/2, 25/2, 11/3, 25/3, 8/4
Totalt 6 sammankomster.
Vid första träffen går vi igenom vad du har och om det är något som behöver kompletteras.
Mellan träffarna rekommenderas att du syr på egen hand, för att få ut det mesta av handledningen.
MATERIAL ATT TA MED
Du tar med dig ditt material som du kommer att behöva för sömnad samt mönster om du har.
Exempel:
- Mönster
- Tyg till ditt plagg
- Toilletyg till provplagg (lakansväv går bra)
- Knyppeltråd + bivax för handsömnad
- Mönsterpapper
- Nålar
- Om du har dräktdelar som du vill ändra så ta med dem.
OM KURSLEDAREN
Jag heter Margareta Persson och bor i Dvärsätt. Mitt intresse för textilt hantverk började med vävning på Rösta skolan i tonåren och sen har det rullat på och utökats inom olika textila områden både på riktigt och med diverse experiment. Jag har fått lära mig att sy alla delar i dräkten från grunden och har under de senaste fyra åren hållit i kurserna i dräktsömnad på Östersunds folkdansgille. Jag har alltid tyckt om folkdräkter och ser det som ett vackert och hållbart mode som passar i många sammanhang. Det ligger verkligen helt rätt i tiden, när vi behöver tänka på vår miljö. Det är otroligt roligt att dräktintresset har tagit sån fart!
Startdatum:
2026-02-01
Tid:
18:00 - 21:00
Antal tillfällen:
6
Veckodag:
Ons Sön
Arrangemangsnr:
61871
Plats:
SVs lokaler i Krokom, Aspåsvägen 16C, 83532 Krokom
1 600 SEK